WIELKA CZWÓRKA - PRIORYTETY PRZETRWANIA W SURVIVAL-U

By in
WIELKA CZWÓRKA - PRIORYTETY PRZETRWANIA W SURVIVAL-U

Jeżeli jesteś stałym czytelnikiem naszego bloga, już wiesz czym jest dla nas survival i jaka jest jego oficjalna definicja. Śledząc jednak różne relacje ze szkoleń dotyczących survivalu, odnosimy wrażenie, że dla niektórych osób sztuka przetrwania sprowadza się do polowania, skórowania, a nade wszystko jest okazją do używania fajnych gadżetów. Właśnie dlatego w tym wpisie chcielibyśmy wrócić do esencji tematu i przypomnieć co jest najważniejsze, kiedy rozbijecie się na rafie nieopodal wyspy lub po prostu zabłądzicie w górach bez specjalistycznego sprzętu i racji żywnościowych.

Kadr z filmu “Castaway” z Tom-em Hanks-em w roli tytułowego rozbitka

Po pierwsze, mądre głowy stworzyły dawno temu „Zasadę Trójek”, mówiącą o tym, że człowiek jest w stanie przetrwać:

 • 3 minuty bez tlenu
 • 3 godziny bez schronienia w skrajnych warunkach atmosferycznych
 • 3 dni bez wody
 • 3 tygodnie bez pożywienia

Oczywiście powyższe wartości są uśrednione i należy je przyjmować z odpowiednią dozą rozsądku. Każdy człowiek jest inny, posiada inne predyspozycje, więc czasy przeżycia bez schronienia, wody lub pożywienia będą krótsze lub dłuższe indywidualnie dla każdego z nas.

Najważniejsze jest jednak to, że powyższa „Zasada Trójek” prowadzi do Wielkiej Czwórki technik przetrwania lub też algorytmu PFLF. A to właśnie Wielka Czwórka / Algorytm PFLF, określają co musisz zrobić krok po kroku aby przetrwać.

Zgodnie z programem szkolenia Centrum Szkolenia i Wsparcia Bojowego OWLNEST, jak również programem szkoleniowym Wojska Polskiego, w razie zaistnienia potrzeby wykorzystania umiejętności survivalowych, musimy postępować zgodnie z poniższym algorytmem:

 1. Zbudować schronienie (protection), wiedząc, że w skrajnych warunkach atmosferycznych (upał 40-50 stopnia lub mróz -50 – 5 stopni), jesteśmy w stanie przeżyć 3 godziny. Dlatego pierwszym krokiem jest przygotowanie sobie schronienia przed słońcem, deszczem, wiatrem. Dobrze, aby miejsce to było oczyszczone ze ściółki, kamieni, gałązek, które mogą być siedliskiem niekoniecznie przyjaznych owadów. Dodatkowo, jeżeli mamy taką możliwość, dobrze jest ułożyć na ziemi warstwę izolacyjną, na przykład koc termiczny.
 2.  

  Schronienie dwuspadowe z izolacją od ziemi wykonane z tarpu biwakowego

   

 3. Rozpalić ogień (fire), dający ciepło, światło w nocy, odstrasza zwierzynę i jest punktem orientacyjnym dla ratowników. Oprócz tego, na ognisku możemy przegotować wodę lub też przygotować posiłek. Co do przygotowania ogniska i metod jego rozpalania, musisz poczekać na kolejny wpis, bo to temat rzeka…
 4.  

  Ognisko zabezpieczone kręgiem kamieni

   

 5. Pozyskać wodę (liquid), zgodnie z zasadą wielkiej czwórki, możemy przeżyć 3 dni bez wody. Pamiętajmy jednak, że przy upale 30 stopni, powinniśmy nie tyle się nawadniać co uzupełniać elektrolity w naszym organizmie. Dlatego, po tym jak zbudowaliśmy schronisko i rozpaliliśmy ogień, powinniśmy poszukać źródła wody, a następnie, jeśli mamy taką możliwość, przegotować ją dodać do niej np. korę brzozy, aby była bogatsza o mikroskładniki.
 6.  

  Pozyskiwanie wody ze strumienia – naczynie manierka wojskowa

   

 7. Znaleźć pożywienie (food), na samym końcu algorytmu jest zdobycie jedzenia, w końcu bez pożywienia możemy wytrzymać 3 tygodnie. Fakt jest taki, że nasz organizm posiada szereg systemów, które pozwalają na pozyskiwanie energii z zmagazynowanego tłuszczu, a w razie ostateczności z mięśni. Dlatego też pozyskaniem pożywienia nie musimy się na samym początku przejmować.
 8.  

W lesie można znaleźć mnóstwo pożywienia, w tym przypadku jagody

Podsumowując

Gdybyś znalazł się w sytuacji, gdzie nie masz możliwości wezwania pomocy, do najbliższej cywilizacji jest dwa dni (lub więcej) marszu, jeśli będziesz postępował zgodnie z opisanym algorytmem tj. zbudował / znalazł schronienie → rozpalił ogień → znalazł wodę → poszukał pożywienia, teoretycznie powinieneś przetrwać i doczekać się ratunku.

Należy jednak pamiętać, że praktycznie, przetrwania nie zależy tylko od twoich umiejętności survivalowych ale od tego, co siedzi w twojej głowie.  Jest przede wszystkim uzależnione od woli walki i chęci przetrwania.

Zapraszamy do śledzenia naszego BLOG-a, gdzie niebawem pojawią się wpisy dotyczące rozpalania ogniska i pozyskiwania wody. Również zapraszamy na nasze szkolenie Combat Survival BASIC