Snajper, czyli cała prawda o… niewiedzy

By in
Snajper, czyli cała prawda o… niewiedzy

Jak cholernie chce się być snajperem, gdy jest się małym chłopcem…gramy w gry komputerowe w komforcie miejsca, czasu i uczuć. Rozwalamy przeciwników na lewo i prawo. Niestraszne Nam zimno, deszcz, śnieg, niestraszna demaskacja. Jest po prostu super. Bawimy się doskonale. Jesteśmy znawcami, wymieniamy się poglądami na forach, albo wieczorem przy piwie z najlepszymi kumplami.

Ale czy tak naprawdę wiemy cokolwiek o ich profesji, czy tylko nap…lamy w wirtualnym świecie bezwiednie? Czy potrafimy odróżnić, jak działa snajper policyjny, a jak wojskowy strzelec wyborowy? Czy potrafimy wskazać główny obiekt ich precyzyjnego celu? Jaka jest różnica między pociskami fragmentującymi a grzybkowymi? Albo np. Winchesterem Magnum kaliber 300, kaliber 308 a wyborowym modelem G 22? Jaka energia pocisku jest potrzebna by zabić człowieka, wiedząc, że pocisk z TOR 21,7 mm osiąga ponad 3400 J?

Kręci nas ich patos i jesteśmy dumni, że możemy się w nich fikcyjnie wcielić. Historie o Szajtan ar-Ramadi (Diable z Ramadi), który w Iraku zabił 255 osób (potwierdzonych 160 trafień) pożeramy z otwartymi ustami. Setki razy oglądamy film Eastwooda o tym niesamowitym facecie.

Mało tego, fascynujemy się rekordami strzelania na odległość, nic technicznie o nich nie wiedząc!!! Dla przykładu: czy wiecie w jaki sposób Kanadyjczyk z Joint Task Force 2 zabił bojownika Państwa Islamskiego z 3450 metrów i pobił tym samym rekord oddanego strzału celnego w warunkach bojowych? Nie wiecie? Oto grafika z torem lotu pocisku:

Poprzedni rekord należał do zespołu australijskich snajperów (to nie pomyłka – dwóch snajperów – Afganistan 2012, prowincja Helmand) z Company D, pododdziału 2nd Commando Regiment. Strzał padł z Berretty M82A1 z odległości 2815 metrów. Ale który z operatorów trafił w cel? Nie wiadomo, bo pociągnęli za spusty jednocześnie.

Tak – fajnie jest być snajperem w grze, ale czy nie warto dowiedzieć się czegoś więcej, poznać ich fach z bliska? Czy nie warto poznać zasady strzelania pod kątem? Do celów żywych (wypukłych) i celów płaskich? Może warto zadać kilka pytań, powiercić dziurę w brzuchu instruktorom? Odpowiedź jest jedna: Warto. Zapraszamy na nasze kursy strzeleckie!