POZWOLENIE NA BROŃ CZ. 3 – BROŃ DO “CELÓW SPORTOWYCH”

By in
POZWOLENIE NA BROŃ CZ. 3 – BROŃ DO “CELÓW SPORTOWYCH”

No dobra, nie otrzymałeś broni jako prezentu/nagrody, również nie chcesz być kolekcjonerem broni różnorakiej, ale marzysz o sławie najlepszego, najcelniejszego i najszybszego człowieka w Polsce, w Europie, a może na ziemi… Jeśli tak, to znaczy, że chcesz być strzelcem sportowym, a taki zawodnik otrzymuje broń tylko na podstawie pozwolenia na broń do celów sportowych. Zaraz zaraz, strzelectwo sportowe… to chyba jednak nie dla mnie, stoi się bokiem i strzela do tarczy, to jest strasznie nudne. A zaskoczę Cię, formuł strzelectwa sportowego jest parę i nie każda wbrew stereotypom jest nudna, proszę bardzo o to podział:

1. strzelectwo sportowe

Strzelamy do tarcz lub rzutek na różnych dystansach. W tej formule za bardzo się nie poruszamy. Zasada jest jedna: stój, wyceluj i strzel, powtórz algorytm. Uwierzcie mi, gdy coraz częściej trafiamy dziesiątkę lub zbieramy coraz lepsze wyniki, to strzelectwo sportowe robi się uzależniające. Strzelectwo sportowe możemy podzielić na strzelanie z pistoletu bocznego i centralnego zapłonu, karabinu standardowego, sportowego lub pneumatycznego oraz skeet-a i trap-a.

2. strzelectwo długodystansowe

Tutaj możemy poczuć się jak snajperzy. Strzelamy z tzw. „snajperek” cel jest oddalony od 1000m w górę. Musimy sami obliczyć, jak będzie tor pocisku: biorąc pod uwagę grawitację, ruch ziemi, wiatr itd.

3. Strzelectwo czarnoprochowe, strzelectwo historyczne oraz strzelectwo kurkowe

Lubisz historię, chciałbyś poczuć się jak żołnierz Napoleona i do tego marzysz o rywalizowaniu z innymi pasjonatami. Super możesz wziąć udział w zawodach strzelając pistoletami i strzelbami z okresu Napoleona, Wojen secesyjnych czy też Potopu Szwedzkiego.

4. strzelectwo dynamiczne

I tutaj przechodzimy do tematu, który interesuje największą rzeszę czytelników… Strzelanie dynamiczne: IDPA i IPSC. Formuła zawodów została przez nas ściągnięta z zachodu. W skrócie IPSC ( International Practical Shooting Confederation) jest to strzelanie dynamiczne, gdzie musimy pokonać dany tor jak najszybciej, a przy tym zaliczyć wszystkie cele (metalowe gongi, popery oraz tarcze papierowe w które musimy oddać po dwa strzały). W tym przypadku możemy wziąć udział w strzelaniu z pistoletu, karabinu i strzelby. Trochę odmienną formułą jest 3Gun, gdzie podczas jednego toru możemy korzystać z pistoletu lub karabinu lub strzelby albo ze wszystkich na raz. IDPA (International Defensive Pistol Association), czyli zawody z pistoletu i rewolweru obronnego, strzelamy w formule obronnej, czyli musimy na każdym torze zlikwidować cele bez uszkodzenia tarcz „cywili”.

5. strzelectwo westernowe

Na sam koniec zostawiłem dyscyplinę, fanów dzikiego zachodu. Strzelamy z rewolwerów i strzelb. Zawody są widowiskowe i wymagające nieco innego podejścia do strzelectwa niż w przypadku strzelań dynamicznych, sportowych czy długodystansowych.

 

Ok, trochę was zainteresowałem lub krzyknąłeś, że na przykład, punkt 2 lub 4 jest dla Ciebie? Jeśli tak to zapraszam do lektury jak otrzymać broń do celów sportowych:
W tym miejscu mała uwaga, w przypadku broni czarnoprochowej, nie musimy starać się o pozwolenie, nawet jak chcesz strzelać z niej wyczynowo/sportowo. Natomiast jeśli chcesz kupić pistolet bocznego zapłonu do strzelania do tarczy na 25m czy też Glock-a 17 do strzelania dynamicznego to musimy znowuż sięgnąć do: Ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji (tekst jednolity – Dz. U. z 2017 r., poz. 1839).

Ustawa informuje Cię, że jeśli chcesz ubiegać się o broń do celów sportowych to:

 1. Musisz zapisać się do klubu strzeleckiego. W tym przypadku należy zapłacić wpisowe oraz później w zależności od statutu klubu wpłacać opłatę członkowską raz w roku albo miesiącu.
 2. Musisz mieć ukończone 21 lat.
 3. Musisz posiadać miejsce stałego pobytu w Polsce (czy posiadasz obywatelstwo polskie).
 4. Nie możesz być osobą uzależnioną od alkoholu lub substancji psychoaktywnych.
 5. Nie możesz być karany w tym nie może ciążyć na tobie wyrok skazujący za przestępstwa umyślne i nieumyślne przeciwko zdrowiu i życiu oraz bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
 6. Nie możesz posiadać zaburzeń psychicznych, psychologicznych lub ograniczeń w sprawności psychofizycznej.
 7. Jak już spełniasz powyższe warunki to po okresie stażowym w klubie strzeleckim (od 3 miesiąca do 12 miesięcy zależy od klubu) możesz podejść do egzaminu na tzw. Patentu strzeleckiego. Patent strzelecki zgodnie z Art. 16 ust 2 UoBiA pozwala nam na niezdawanie egzaminu na policji, który niekoniecznie jest łatwy do zaliczenia. Po zdaniu egzaminu musisz poczekać minimum 2 tygodnie na wydanie rzeczonego dokumentu.
 8. Po otrzymaniu patentu strzeleckiego, występujesz do PZSS o wydanie licencji strzeleckiej, po złożeniu wniosku czekasz około 3 tygodni na wydanie dokumentu. UWAGA! Licencja jest wydawana na rok startowy. Czyli w grudniu powinieneś złożyć nowy wniosek na kolejny rok. (mała anegdotka: Ja złożyłem wniosek o przedłużenie licencji w styczniu 2018, otrzymałem wspomniany dokument dopiero w marcu… Dlatego też, naprawdę, polecam abyś złożył wniosek przed nowym rokiem).
 9. Gdy masz już Patent strzelecki, Licencję strzelecką musisz uzyskać od lekarza potwierdzenie, że jesteś zdrowy na ciele i umyśle. W tym celu udajesz się do specjalistycznej placówki, gdzie wykonujesz badania orzekające. Będą Cię badać specjaliści z następujących dziedzin:
 10. a. Okulista
  b. Psychiatra
  c. Psycholog (WZÓR)
  d. Lekarz orzecznik (WZÓR)

  Badania są płatne, koszt otrzymania orzeczenia to 300-500zł.

  Należy pamiętać, że badania są ważne tylko 3 miesiące, a od momentu złożenia ich w WPA, aż 5 lat. (w tym miejscu apeluje… badania robimy w takiej kolejności w jakiej wam podałem).

 11. To już prawie koniec… Jeszcze tylko występujesz do zarządu Twojego klubu strzeleckiego o zaświadczenie, że jesteś klubowiczem.
 12. Gdy masz już komplet dokumentów:
 13. a. Patent strzelecki (WZÓR);
  b. Licencję strzelecką (WZÓR);
  c. Badania lekarskie potwierdzające Twoją poczytalność i dobre zdrowie;
  d. Zaświadczenie o byciu członkiem klubu,

 14. Musisz przygotować wniosek o wydanie pozwolenia na broń do WPA. Możesz to zrobić z poniższym wzorem. Pamiętaj, aby na samym końcu zaznaczyć, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, rezygnujesz z przysługującego ci prawa do zapoznania się z aktami sprawy. Gdybyś tego nie napisał postępowanie może się przeciągnąć o kolejne dni, a tego zapewne nie chcesz.
 15. Na koniec złóż dokumenty w WPA i czekaj cierpliwie 30 dni na decyzję
 16.  

Liczymy, że nasze wpisy przydadzą Ci się w otrzymaniu pozwolenia na broń. W razie pytań napisz do nas!
Team Owlnest

Poprzednie wpisy:

 1. POZWOLENIE NA BROŃ CZ. 1 – BROŃ CO “CELÓW PAMIĄTKOWYCH”
 2. POZWOLENIE NA BROŃ CZ. 2 – BROŃ CO “CELÓW KOLEKCJONERSKICH”