O rety krew, czyli skuteczna pierwsza pomoc medyczna…

By in
O rety krew, czyli skuteczna pierwsza pomoc medyczna…

 

Czy w trakcie podróży, wyprawy czy też podczas wykonywania zwyczajnych codziennych prac, każdy z nas jest narażony na mniejsze lub większe urazy. Jak się zatem zabezpieczyć i przygotować do kolejnego wypadu, zwłaszcza w rejony niebezpieczne, aby zminimalizować ryzyko?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że nie zawsze w pierwszej fazie zdarzenia będziemy mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanego ratownika, więc podstawowym celem skutecznej pierwszej pomocy jest zapewnienie bezpieczeństwa przed oddaniem „pacjenta” w ręce personelu medycznego.

Warto przede wszystkim opanować podstawowe procedury samopomocy przy różnego rodzaju urazach. Bezpieczniej będzie bowiem, gdy założymy, że w sytuacji kryzysowej możemy liczyć wyłącznie na siebie i swoje umiejętności.

Po drugie, należy zaopatrzyć się w indywidualny pakiet medyczny (IPM). O tym, co  taki pakiet powinien zawierać i na co zwrócić uwagę przy wyborze IPM skupimy się właśnie w tym artykule.

Rynek proponuje nam duży wybór apteczek, toreb medycznych itp.. Bazując na doświadczeniu instruktorów Centrum Szkolenia i Wsparcia Bojowego, proponujemy pakiet dedykowany dla wojska do działań taktycznych, który jest również dostępny dla cywili.

Indywidualny Pakiet Medyczny umieszczony na kamizelce taktycznej

Indywidualna apteczka pierwszej pomocy (ang. Medical pouch/MP, Individual Frist Aid Kit/IFAK) to osobisty zestaw akcesoriów opatrunkowych i środków medycznych, służący do zaopatrzenia obrażeń powstałych podczas prowadzonych działań (samodzielnie lub przy pomocy innego żołnierza lub ratownika medycznego).

W skład takiego zestawu muszą wchodzić elementy umożliwiające zabezpieczenie obrażeń z grupy tzw. „zgonów do uniknięcia”, czyli przypadków, w których odpowiednio wczesne i odpowiednie zastosowanie zabiegów ratunkowych pozwoliłoby pacjentowi na przeżycie. Statystyki badające ofiary sytuacji kryzysowych, wypadków i nagłych wydarzeń wskazują, że około 60 proc. zgonów o uniknięcia to masywne krwotoki z kończyn, 30 proc. to odma jamy opłucnej, a 10 proc. – niedrożność górnych dróg oddechowych. W każdym zestawie IFAK muszą więc znajdować się następujące elementy, które uznajemy za podstawowe:

  1. dodatkowa staza taktyczna (pierwsza, podstawowa powinna być umiejscowiona na zewnątrz oporządzenia);
  2. opatrunek indywidualny;
  3. rurka nosowo – gardłowa;
  4. igła do odbarczania odmy w sztywnym opakowaniu.

Ponadto w zestawie indywidualnym może znaleźć się również:

  1. wybrany środek hemostatyczny, który w kontakcie z krwią powoduje powstawanie skrzepu;
  2. pisak (piszący po prawie wszystkich powierzchniach);
  3. gaza rolowana;
  4. opaska elastyczna.

Dodatkowo, warto wyposażyć zestaw w min. 10 ml plastikowe ampułki z solą fizjologiczną, którą możemy przemyć oczy i niewielkie rany. Można dodać również opatrunek okluzyjny, przeznaczony do ran klatki piersiowej lub opatrunek przeciw oparzeniowy. Dość powszechnym elementem wyposażenia indywidualnego, o którym rzadko się wspomina, a używany jest stosunkowo często, jest plaster z opatrunkiem (cięty z dłuższego odcinka). Lekkie rozcięcia, otarciai niewielkie rany mogą powodować dyskomfort podczas realizacji zadania, a za pomocą plastra z opatrunkiem dość szybko i skutecznie je zaopatrzymy.

Opatrunek okluzyjny
Fiolki z 0,09% solą fizjologiczną

Decydując się na zakup gotowego produktu, bądź decydując się na samodzielną konfiguracje sprzętu,
nie możemy zapomnieć także o budowie zasobnika, w którym umieścimy zestaw IFAK. Sam zasobnik powinien być wytworzony z materiału o dobrej odporności na ścieranie i zniszczenie. Nie powinien mieć wystających elementów, którymi potencjalnie zahaczalibyśmy o elementy pojazdu czy wyposażenia pomieszczeń. Powinien także umożliwiać konfiguracje i umieszczenie na różnych poziomach wyposażenia.

Sprzętowo zatem jesteśmy na 100 proc. przygotowani do udzielania pierwszej pomocy medycznej. A nasze umiejętności?

 

Podstawą pierwszej pomocy medycznej jest „pamięć mięśniowa” do wykonywania procedur ratowniczych. Bo każda sekunda, którą stracimy na zastanawianie się, co robić, spowoduje, że z poszkodowanych (w tym nas samych) wypłynie więcej krwi, mniej powietrza dostanie się do płuc, rana będzie przez dłuższy czas narażona na zakażenie.

Dowiedz się więcej o szkoleniach: Szkolenia Medyczne

  • Literatura: M. Czerwiński, P. Makowiec „Podstawy ratownictwa taktycznego”